זה אף פעם לא השינוי עצמו…

ניהול תהליכי שינוי מוצלחים

דמתי פריירייך אורית

מאמנת לפיתוח חוסן אישי ועסקי

מרצה ומדריכת תהליכי שינוי בארגונים

איך לנהל תהליכי שינוי אישיים, עסקיים וארגוניים, בצורה אפקטיבית?

הדבר היחיד הקבוע בחיינו הוא השינוי. 
שינוי יכול להיות שינוי נקודתי, מדיד, שבו אנו רוצים לעבור מנקודה A לנקודה B, תוך שברור לנו מה המטרות שלנו, מה הזמן העומד לרשותנו וכו', כמו: לרדת 10 ק"ג במשקל, תוך 6 חודשים, או להגדיל את ההכנסות העסקיות שלנו ב- 20% במהלך שנת העבודה הקרובה… ועוד…
שינוי יכול להיות גם שינוי חשיבתי, רגשי, כמו למשל: להיות בטוח בעצמי כשאני נכנס לדבר עם הבוס, או לסלוח למישהו שפגע בי, או אף לתת הזדמנות ולפתח אמון ולסמוך על מישהו שחשובה לנו מערכת היחסים עמו. 

כל השינויים הללו, הם שינויים אישיים, שניתנים להשגה בקלות יחסית, בתהליכי הנחייה וליווי רגשיים, בשיטת NLP ובשיטות רבות אחרות. 

הקושי המרכזי עולה, כשאנחנו מנסים להטמיע שינוי ארגוני. למה? 
פשוט כי מדובר במערכת רבת משתנים, עם אינטרסים מנוגדים, רשת של כוחות ומוטיבציות, שללא הבנתה ידרשו מהארגון הרבה יותר משאבים כדי להטמיע שינוי בצורה אפקטיבית. 

אז איך כן? 
ראשית, להבן שהקושי בהטמעת שינוי ארגוני, אינו קשור בשינוי עצמו. לא שינוי שעות העבודה, שינוי המיקום, שינוי הצווים, שינוי דרישות הפרויקט, שינוי מנגנון מדידת העובדים ועוד… לא אלה הגורמים שיכשילו את הטמעת התהליך בקרב העובדים, או יותר נכון לומר בהקשר זה, בקרב בני האדם המעורבים בתהליך. 
ארגונים רבים מקדישים זמן רב להדרכות, הטמעות, בניית צוותי שינוי ועוד, שגם אם יעשו עבודתם נאמנה, הרי שבסופו של יום, הכל מתנקז לרמת האדם הבודד הנדרש לבצע את השינוי ולאופן שבו הוא מרגיש ביחס לשינוי זה. 
#   להבין, שמה שמניע את האדם המעורב בתהליך השינוי, אלה הם תהליכים תת מודעים, שמייצרים לו סרטים בראש, לגבי מה הולך לקרות איתו מכאן והלאה. הבמאי של הסרטים הללו, הוא לרוב רגשי, לא רציונאלי, לא תמיד מסתמך על עובדות ונתונים… הבמאי הזה פועל "מהבטן", מתוך אינסטינקטים…
#   כדי להבטיח הטמעה אפקטיבית של שינוי, עלינו לתת תשומת לב לתהליכים הלא מודעים הללו בקרב העובדים, ראשית על ידי תהליכי אימון קבוצתיים שמטרתם הפחתת חששות, יצירת הסכמות ובניית רוח צוות לתהליך ובמקביל, מתן התייחסות פרטנית עבור אותם עובדים שמתקשים קצת יותר מאחרים לקבל את התהליך. שם, זה בד"כ יושב על אמונות עמוקות יותר, כגון, חשש לאבד את מה שיש לי כבר, חוסר אמונה ביכולת שלי להצליח, קושי ביצירת אמון, נטיה לפאסימיות ועוד דברים שקשורים בפרט באופן אישי, שלא ניתנים לשחרור במסגרת הדרכה קבוצתית מקצועית של צוותי השינוי בארגון. 

לסיכום,

כדי להצליח בהטמעת שינוי ארגוני בצורה אפקטיבית, עלינו לזכור ש"זה אף פעם לא השינוי"… לא מדובר במה אנחנו דורשים מהעובדים לעשות, אלא מדובר בסרט הפנימי שיש לעובד בהקשר לשינוי הזה, בהקשר למקום עבודתו וכמובן בהקשר הרחב של חייו ואופן התנהלותם. ארגונים שמצליחים להטמיע תהליכי שינוי בצורה אפקטיבית, הם אלו שנותנים "מקום" להיבטים אישיים-רגשיים אלו ואף מפנים משאבים לתהליכי הנחיה ואימון פרטניים וקבוצתיים, שאינם קשורים בפן המקצועי. 

עד פה להיום. יאללה לעסק. נחזור לעבוד 🙂 

אהבתם? שתפו: 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

ממני, 
הד.פ.א שלך!

כל הזכויות שמורות לדפאות בע"מ © 2020

×
×

עגלת קניות

דילוג לתוכן